Šifry

2.1 Křížovka
Zadání pro tisk: Křížovka

2.2 Předpověď
Zadání pro tisk: Předpověď

2.3 Černobílá
Zadání pro tisk: Černobílá

1.1 Vlak
Zadání šifry: Vlak
Zadání pro tisk: Vlak
Nápověda:

Třídní morseovka

1.2 Kaňky
Zadání šifry: Kaňky
Zadání pro tisk: Kaňky
Nápověda:

ČR je rozdělena na 14 kaněk, každá má své centrum.

1.3 Abeceda
Zadání šifry: Abeceda
Zadání pro tisk: Abeceda
Nápověda:

Tajenku čti mezi písmeny, která jsou v páru.

Odkaz na průběžně aktualizované výsledky: Výsledky (žlutě jsou vyznačeni zkušení hráči šifrovaček, kteří se vzdali nároku na hlavní cenu)

Můžete si také stáhnout náš Propagační letáček.

Základní pravidla a termíny

Hra je individuální; pokud přesto chcete soutěžit jako tým, pak nám to nahlaste (na email níže), ceny i šifry jsou ale koncipovány pro jednotlivce. Hra je obtížnostně určena pro začátečníky, ne pro profi hráče šifrovaček. Budeme rádi, pokud šifry budou řešit i zkušení hráči, ale ocenili bychom, kdyby se vzdali hlavních cen a nechali je těm, pro které je hra určena. Pokud se cítíte jako zkušený hráč a chcete se vzdát nároku na hlavní cenu, dejte nám to vědět při odevzdání šifer.

Do ukončení hry je zakázáno sdílet řešení šifer. Prosíme, dodržujte to, nekažte hru ostatním!

První série šifer bude zveřejněna ve středu 18. 11. 2020 ve 20:00 a od tohoto okamžiku je možné na ni odesílat odpovědi. Hra obsahuje i jednu bonusovou šifru za 1 bod, její řešení můžete zasílat po zveřejnění první šifry (ale luštit ji můžete již se začátkem propagace hry).

Celkem bude zadáno 5 sérií, a to vždy ve středu v osm večer. Poslední série bude zveřejněna 16. 12. 2020.

Na všechny série je možné odesílat odpovědi až do 31. 12. 2020 20:00.

Vždy týden po zveřejnění série k ní budou zveřejněny nápovědy, tedy společně s druhou sérií zveřejníme 25. listopadu ve 20:00 nápovědy k sérii první.

Každá série bude obsahovat tři šifry; první bude lehká, druhá středně těžká a třetí nejnáročnější.

Bodování a ceny

O bodovém zisku nerozhoduje obtížnost šifry, ale pouze čas jejího odeslání:

  • 3 b za každou šifru, ke které nám odešlete správné řešení do 72 h (do soboty 20:00) od zadání příslušné série
  • 2 b za správné řešení odevzdané do týdne (do středy 20:00)
  • 1 b za správné řešení odevzdané kdykoli později až do uzavření soutěže

Automaticky předpokládáme, že po týdnu máte přístup k nápovědě, její využití není penalizováno.

V soutěži hrajeme o ceny, nejlepší řešitele odměníme vstupenkami na nejbližší Matfyzácký ples, půllitrem s logem Matfyzu a dalšími drobnými cenami.

Jak řešit?

K vyřešení každé šifry můžete použít všech dostupných metod i prostředků včetně internetu. Doporučené šifrovací pomůcky jsou k dispozici zde: pomucky.pdf. Používáme anglickou abecedu o 26 písmenech (viz pomůcky), diakritiku zanedbáváme a nebude mít vliv ani na vyhodnocení vašich odpovědí.

Řešením bude vždy jednoznačně dané podstatné jméno. Název šifry nikdy neobsahuje šifru, ale může být nápovědou. Pokud je pod názvem šifry text psaný kurzívou, obsahuje tento text pouze pokyny, nikdy neobsahuje šifru. Stejně tak neobsahuje šifru ani kód umístěný v záhlaví šifry.

Jak odevzdávat řešení

Řešení odesílejte prostřednictvím e-mailu na adresu sifrovacka(at)matfyzak.cz. Předmět emailu prosím začínejte slovem “Řešení”. Do každého e‑mailu napište na samostatný řádek přezdívku, pod kterou budete zveřejněni v tabulce průběžných výsledků, dále název a kód šifry, na kterou odpovídáte, a řešení.

Do prvního e-mailu, který odesíláte, napište prosím ještě vaše jméno, věk, obor studia, typ školy nebo profesi a jak jste se o soutěži dozvěděli – tyto údaje nebudou nikde zveřejněny a slouží jen pro naši zpětnou vazbu, případně pro komunikaci a předání cen. Prosíme, abyste po celou dobu komunikace využívali pro přehlednost stejnou e-mailovou adresu.

Odpovědi budeme vyhodnocovat co nejdříve, pokud nezareagujeme do 12 hodin, připomeňte se.

Pokud bude vaše odpověď správná, zapíšeme vám body do tabulky, v opačném případě vám na e‑mail odpovíme a můžete se pokusit odpověď opravit odesláním jiné. Počet odeslaných odpovědí není omezen, ale není povoleno posílat jich více najednou (pro jednu šifru) ani nesmyslně moc – šifry jsou koncipovány tak, abyste poznali, když se dostanete k řešení.

Závěrem

E-mail sifrovacka(at)matfyzak.cz prosím použijte i pro ostatní komunikaci s námi ohledně šifrovačky nebo se obraťte na naši facebookovou událost ke hře. Pokud máte otázky, podívejte se nejprve, zda jsme na ně již veřejně neodpovídali nebo odpovědi nejsou obsaženy v těchto pravidlech.

Organizátoři mají právo kdykoli vyloučit ze soutěže kohokoli, kdo by se dopustil porušení pravidel zvláště hrubým způsobem, při drobnějších prohřešcích mohou být nepřičteny nebo i zpětně odečteny body. Organizátoři si vyhrazují možnost během hry pravidla pozměnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *