Matfyzácká Šifrovačka je u konce! Děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili a vytrvale řešili šifry! 

Nejlepší řešitelé v tomto ročníku získávají deskovou hru, nebo sadu pro začínající elektrotechniky, obě věnované firmou SYSGO. Podrobnosti o předání cen vítězům jsme zaslali emailovou adresu uvedenou při registraci.

Výsledky

odkaz na online vysledky

Vítězi letošní Matfyzácké Šifrovačky jsou:

🥇 Zvířátka
🥈 Dudla
🥈 Navrhuji sníst Ψ
4. žihľava
5. Spolek přátel tvojí mámy

 Dalšími úspěšnými řešiteli (neprofesionály) jsou

  • Emina
  • Ondřej Trinkewitz
  • Berlínská dvojka
  • NejvetsiPrvocislo
  • Starý zgerby

Všem gratulujeme!

Bonusová šifra od firmy SYSGO

Mimo sérii šifrovačky nabízíme i celoroční šifru. Nevztahují se na ní pravidla Matfyzácké šifrovačky a má právě jednoho vítěze, kdo ji vyluští jako první může se těšit na Hodnotnou odměnu.
Dokud tu šifra visí, tak nemá vítěze, toho pak zde uvedeme.

Odpověď odesílejte na mail

Šifry

Řešení

1.1

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: V každém čtverci je posledních 6 pozic neobsazených.

1.2

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Permutujeme abecedu.

1.3

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Rozlož číslo na prvočísla.

 

2.1

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Musíš být lstivý jako liška.

2.2

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Slepecká abeceda je tvůj kamarád.

2.3

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Složte puzzle 9×11.

 

3.1

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Po vlajkách od úpatí k vrcholu.

3.2

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Heslo je _ _ _ _ _ (kombinuj)

3.3

Zadání šifry

Odevzdávací formulář

Nápověda: Barvy se dají skládat, třeba aditivně.

 

Bonus 1

Odevzdávací formulář

Základní pravidla a termíny

Hra je jak pro jednotlivce tak i pro týmy, ceny i šifry jsou ale koncipovány pro jednotlivce. Hra je obtížnostně určena pro začátečníky, ne pro profi hráče šifrovaček. Budeme rádi, pokud šifry budou řešit i zkušení hráči, ale ocenili bychom, kdyby se vzdali hlavních cen a nechali je těm, pro které je hra určena. Pokud se cítíte jako zkušený hráč a chcete se vzdát nároku na hlavní cenu, dejte nám to vědět při odevzdávání šifer. Do ukončení hry je zakázáno sdílet řešení šifer. Prosíme, dodržujte to, nekažte hru ostatním! První série šifer bude zveřejněna ve středu 24. 4. 2024 v 19:00 a od tohoto okamžiku je možné na ni odesílat odpovědi. Celkem budou zadány 3 série, a to vždy ve středu v sedm večer. Poslední série bude zveřejněna 8. 5. 2024. Na všechny série je možné odesílat odpovědi až do 22. 5. 2024 19:00. Vždy týden po zveřejnění série k ní budou zveřejněny nápovědy, tedy společně s druhou sérií zveřejníme 1. května v 19:00 nápovědy k sérii první. Každá série bude obsahovat tři šifry; první bude lehká, druhá středně těžká a třetí nejnáročnější.

Bodování a ceny

O bodovém zisku nerozhoduje obtížnost šifry, ale pouze čas jejího odeslání:

  • 3 b za každou šifru, ke které nám odešlete správné řešení do týdne (do středy 19:00) od zadání příslušné série
  • 1 b za správné řešení odevzdané kdykoli později až do uzavření soutěže

Automaticky předpokládáme, že po týdnu máte přístup k nápovědě, její využití není penalizováno. Kromě soutěžních sad šifer, můžete najít také bonusovou šifru/y, za její vyluštění získáte 1 bod. V soutěži hrajeme o ceny, nejlepší řešitele odměníme společenskými hrami, vstupenkami na nejbližší Matfyzácký ples a dalšími drobnými dárky. Partnerem hry je Matematicko-fyzikální fakulta a firma SYSGO, která se zabývá vývojem realtime operačního systému PikeOS. SYSGO věnovala do hry ceny pro nejlepší řešitele včetně hlavní ceny, kterou je Keyestudio chytrý dům pro Arduino.

Jak řešit?

K vyřešení každé šifry můžete použít všech dostupných metod i prostředků včetně internetu. Doporučené šifrovací pomůcky jsou k dispozici zde: pomucky.pdf. Používáme anglickou abecedu o 26 písmenech (viz pomůcky), diakritiku zanedbáváme v řešení i při odevzávání (pokud vám vyjde „kodemjsounuzky“, tak do hesla zadejte „nuzky“).

Řešením bude vždy jednoznačně dané podstatné jméno. Název šifry nikdy neobsahuje šifru, ale může být nápovědou. Pokud je pod názvem šifry text psaný kurzívou, obsahuje tento text pouze pokyny, nikdy neobsahuje šifru. Stejně tak neobsahuje šifru ani kód umístěný v záhlaví šifry.

Jak odevzdávat řešení

Do hry je potřeba se nejprve zaregistrovat. V registračním formuláři vyplňte kontaktní email a přezdívku (týmu nebo jednotlivce), pod kterou chcete soutěžit. Tato přezdívka bude uvedena ve veřejné výsledkové listině, kde budete moci průběžně sledovat výsledky své i ostatních hráčů. Ostatní údaje z registračního formuláře nebudou nikde zveřejněny a slouží jen pro naši zpětnou vazbu, případně pro komunikaci a předání cen. Prosíme, abyste po celou dobu komunikace využívali pro přehlednost stejnou e-mailovou adresu i přezdívku. Po zveřejnění první sady se u každé šifry zpřístupní odevzdávací formulář. Do toho vyplňte vždy přezdívku, pod kterou jste se registrovali, a především řešení příslušné šifry. Heslo je potřeba zadávat vždy malými písmeny bez diakritiky. Body za správnou odpověď obratem uvidíte ve výsledkové listině.  Pokud jste přesvědčeni, že vaše heslo je správné, ale formulář jej nechce přijmout, nebo jste narazili na jiný problém, kontaktujte organizátory na adrese sifrovacka(at)matfyzak.cz.

Závěrem

E-mail sifrovacka(at)matfyzak.cz prosím použijte i pro ostatní komunikaci s námi ohledně šifrovačky nebo se obraťte na naši facebookovou událost ke hře. Pokud máte otázky, podívejte se nejprve, zda jsme na ně již veřejně neodpovídali nebo odpovědi nejsou obsaženy v těchto pravidlech. Organizátoři mají právo kdykoli vyloučit ze soutěže kohokoli, kdo by se dopustil porušení pravidel zvláště hrubým způsobem, při drobnějších prohřešcích mohou být nepřičteny nebo i zpětně odečteny body. Organizátoři si vyhrazují možnost během hry pravidla pozměnit.

Minulé šifrovačky

Šifrovačka podzim 2020

Šifrovačka 2021

Šifrovačka 2022

Šifrovačka 2023