Matfyzácká Šifrovačka je u konce! Děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili a vytrvale řešili šifry! 

Nejlepší řešitelé v tomto ročníku získávají stavebnici LEGO pro dospělé, které věnovala společnost MEWS, nebo sadu pro začínající elektrotechniky věnovanou firmou SYSGO. Podrobnosti o předání cen vítězům zašleme na registrační emailovou adresu.

 

Výsledky

odkaz na online vysledkyVítězi letošní Matfyzácké Šifrovačky jsou:

 1. Maršál
 2. Yaneek
 3. Fialky
 4. Die Kartoffeln
 5. MTM

 Dalšími úspěšnými řešiteli (neprofesionály) jsou

 1. řešitel
 2. Generátor náhod
 3. Emina
 4. Vlad

 

A nelze opomenout ani skvělé výkony mezi profesionálními účastníky, a tedy velká gratulace a uznání od organizátorů patří

1.-3. Lipča

1.-3. Lucka&Marko

1.- 3. unicornio 

 1. Proxíci

5.-6. Amazing

5.-6. Hermiona

Všem gratulujeme!

 

Šifry

Řešení

1.1

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Zoomuj.

1.2

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Každé z prvních 22 prvočísel je v šifře právě 1x.

1.3

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Začíná střelec na políčko S.

2.1

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Vykoleduj si 00101 barev duhy.

2.2

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Malodni=Velikonoce

2.3

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Tréninkový mód: Každý úder bílou holí zrestartuje pozici bílé koule.

3.1

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Panna nebo orel?

3.2

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Shodné póly magnetů se odpuzují, opačné přitahují.

3.3

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Překládej podle mezinárodní poznávací značky.

4.1

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Správné písmeno hledej právě mezi dvěma květinami.

4.2

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: 100 = sto

4.3

Zadání šifry

Zadání šifry pro tisk

Odevzdávací formulář

Nápověda: Dopravní značky můžeme rozlišit podle tvaru i barvy.

Bonus 1

Odevzdávací formulář

 

Základní pravidla a termíny

Hra je jak pro jednotlivce tak i pro týmy, ceny i šifry jsou ale koncipovány pro jednotlivce. Hra je obtížnostně určena pro začátečníky, ne pro profi hráče šifrovaček. Budeme rádi, pokud šifry budou řešit i zkušení hráči, ale ocenili bychom, kdyby se vzdali hlavních cen a nechali je těm, pro které je hra určena. Pokud se cítíte jako zkušený hráč a chcete se vzdát nároku na hlavní cenu, dejte nám to vědět při odevzdávání šifer. Do ukončení hry je zakázáno sdílet řešení šifer. Prosíme, dodržujte to, nekažte hru ostatním! První série šifer bude zveřejněna ve čtvrtek 30. 3. 2023 v 19:00 a od tohoto okamžiku je možné na ni odesílat odpovědi. Celkem budou zadány 4 série, a to vždy ve čtvrtek v sedm večer. Poslední série bude zveřejněna 20. 4. 2023. Na všechny série je možné odesílat odpovědi až do 4. 5. 2023 19:00. Vždy týden po zveřejnění série k ní budou zveřejněny nápovědy, tedy společně s druhou sérií zveřejníme 6. dubna v 19:00 nápovědy k sérii první. Každá série bude obsahovat tři šifry; první bude lehká, druhá středně těžká a třetí nejnáročnější.

Bodování a ceny

O bodovém zisku nerozhoduje obtížnost šifry, ale pouze čas jejího odeslání:

 • 3 b za každou šifru, ke které nám odešlete správné řešení do týdne (do středy 19:00) od zadání příslušné série
 • 1 b za správné řešení odevzdané kdykoli později až do uzavření soutěže

Automaticky předpokládáme, že po týdnu máte přístup k nápovědě, její využití není penalizováno. Kromě soutěžních sad šifer, můžete najít také bonusovou šifru/y, za její vyluštění získáte 1 bod. V soutěži hrajeme o ceny, nejlepší řešitele odměníme vstupenkami na nejbližší Matfyzácký ples a dalšími cenami. Partnerem hry je Matematicko-fyzikální fakulta a firmy MEWS a SYSGO, které také věnují hodnotné ceny pro nejlepší řešitele.

Mews logo SYSGO - Embedding Innovations

Jak řešit?

K vyřešení každé šifry můžete použít všech dostupných metod i prostředků včetně internetu. Doporučené šifrovací pomůcky jsou k dispozici zde: pomucky.pdf. Používáme anglickou abecedu o 26 písmenech (viz pomůcky), diakritiku zanedbáváme v řešení i při odevzávání (pokud vám vyjde „kodemjsounuzky“, tak do hesla zadejte „nuzky“).

Řešením bude vždy jednoznačně dané podstatné jméno. Název šifry nikdy neobsahuje šifru, ale může být nápovědou. Pokud je pod názvem šifry text psaný kurzívou, obsahuje tento text pouze pokyny, nikdy neobsahuje šifru. Stejně tak neobsahuje šifru ani kód umístěný v záhlaví šifry.

Jak odevzdávat řešení

Do hry je potřeba se nejprve zaregistrovat. V registračním formuláři vyplňte kontaktní email a přezdívku (týmu nebo jednotlivce), pod kterou chcete soutěžit. Tato přezdívka bude uvedena ve veřejné výsledkové listině, kde budete moci průběžně sledovat výsledky své i ostatních hráčů. Ostatní údaje z registračního formuláře nebudou nikde zveřejněny a slouží jen pro naši zpětnou vazbu, případně pro komunikaci a předání cen. Prosíme, abyste po celou dobu komunikace využívali pro přehlednost stejnou e-mailovou adresu i přezdívku. Po zveřejnění první sady se u každé šifry zpřístupní odevzdávací formulář. Do toho vyplňte vždy přezdívku, pod kterou jste se registrovali, a především řešení příslušné šifry. Heslo je potřeba zadávat vždy malými písmeny bez diakritiky. Body za správnou odpověď obratem uvidíte ve výsledkové listině.  Pokud jste přesvědčeni, že vaše heslo je správné, ale formulář jej nechce přijmout, nebo jste narazili na jiný problém, kontaktujte organizátory na adrese sifrovacka(at)matfyzak.cz.

Závěrem

E-mail sifrovacka(at)matfyzak.cz prosím použijte i pro ostatní komunikaci s námi ohledně šifrovačky nebo se obraťte na naši facebookovou událost ke hře. Pokud máte otázky, podívejte se nejprve, zda jsme na ně již veřejně neodpovídali nebo odpovědi nejsou obsaženy v těchto pravidlech. Organizátoři mají právo kdykoli vyloučit ze soutěže kohokoli, kdo by se dopustil porušení pravidel zvláště hrubým způsobem, při drobnějších prohřešcích mohou být nepřičteny nebo i zpětně odečteny body. Organizátoři si vyhrazují možnost během hry pravidla pozměnit.

Minulé šifrovačky

Šifrovačka podzim 2020

Šifrovačka 2021

Šifrovačka 2022