Volný čas

Z Matfyzácká kuchařka
Verze z 3. 7. 2016, 09:41, kterou vytvořil Lenka (diskuse | příspěvky) (→‎Sportování v okolí kolejí: studentské vstupné na boulder)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Praha nabízí plno možností, co dělat ve volném čase. Najdete tu rozmanité obchody, všemožná sportoviště, divadla od amatérských až po Národní, kina, hospody, cukrárny a téměř vše, na co si vzpomenete. Nejčastěji vám pomůže najít, co hledáte, strýček Google, naším cílem proto není vyjmenovat vše od A do Z, ale podat pár zažitých a ozkoušených tipů, často z okolí Kolejí 17. listopadu.


Kam vyrazit v okolí kolejí

Chcete si odpočinout nebo zajít na procházku? Občas se najde chvilka, kdy máte chuť vyrazit do přírody, posedět v parku, sednout si s učením ven nebo si udělat kratší procházku. V okolí kolejí se nachází pár míst, která stojí za zmínění.

 • Stromovka – rozsáhlý park, který sahá od Výstaviště až dolů k řece a do šířky k Bubenči. Najdete zde chládek stromů i několik rybníčků.
 • ZOO Praha – vzdálená 3,5 km, k hlavnímu vstupu se dá dostat jak pěšky podél řeky, tak autobusem 112. Najdete zde mj. několik nových pěkně upravených výběhů. Prohlédnout si celou zoo zabere téměř celý den, počítejte také s větším počtem návštěvníků.
 • Botanická zahrada Praha – nachází se kousek nad ZOO, otevřeno má od jara do podzimu. Studentské denní vstupné vyjde na 45 Kč, roční permanentka pak 300 Kč. V létě je zde příjemný chládek a dobře se učí.

Jen tak projít se pak dá podél pravého (bližšího) břehu řeky na obě strany.


Sportování v okolí kolejí

Přímo na kolejích se v suterénu nachází aerobiková místnost a místnost s pinpongovým stolem (zapůjčení místností je zdarma oproti kolejence). V aerobikové místnosti probíhají občas nějaké kurzy (např. společenský tanec, aerobick). U kolejí jsou pak k dispozici hřiště na volejbal a basketbalový koš, travnatá plocha, na které se dá např. hrát frisbee. Na jižní straně jsou před kolejí umístěna bradla a hrazda. Některé sportovní vybavení lze půjčit na vrátnici B. Novinky ohledně sportovního vybavení na koleji pak píše kolejní rada na svých stránkách.

Dále za zmínku stojí velmi pěkná cyklostezka podél řeky. Začíná přímo před kolejemi směrem na západ a vede přes ZOO až do Klecánek (dále se dá pokračovat třeba do Kralup nad Vltavou, ale kvalita je už horší). Zde se dá dobře jezdit na inline bruslích, projet se na kole nebo dojet k nedalekému sportovnímu kanálu, kde můžete vidět trénovat i vrcholové sportovce či zhlédnout Světový pohár ve vodním slalomu. Směrem na východ od kolejí vede cyklostezka podél řeky do Libně, zpočátku ale chvíli podél silnice. Po ní se dá dostat téměř až ke Kauflandu, k budově Matfyzu na Karlíně a nebo i na Malou Stranu, pokud vám nevadí, že jste si trošku zajeli.

Jestliže se chystáte jezdit na kole, na vrátnicích obou budov kolejí jsou k zapůjčení opravdu velké cyklistické pumpičky s univerzální koncovkou pro autoventilky i galusky. Vrátní je půjčují vcelku ochotně a pokud si pumpičku neodnášíte daleko, nemusíte ani ukazovat kolejenku.

Pokud dáte přednost vnitřním aktivitám nebo si chcete zasportovat v zimě, nabízí se několik možností:

 • lezecká stěna – Plno matfyzáků chodí někam lézt. Pokud vás lezení láká, můžete zajít do BoulderBaru nedaleko Výstaviště. Jde o boulderingovou stěnu, tzn. leze se bez lana do výšky max. 3 - 4 m a padá se do matrací. Díky tomu sem můžete zajít i sami, ve více je však větší zábava. Zaleze si tu jak začátečník tak zkušený lezec - najdete zde velké množství tras různých obtížností (ve více místnostech), rovné stěny i převisy. Vedle stěn je bar, kde se dá zahnat žízeň v průběhu nebo jen tak posedět. Vstupné je 100 Kč, studenti v dopoledních hodinách platí 60Kč. Nejlépe se sem dostanete pěšky nebo tramvají na Výstaviště a odtud se 180 m vrátit zpátky a hledat dvorek po pravé straně silnice.

Dáte-li radši přednost vyššímu lezení s jištěním, můžete navštívit Mamuta, také u Výstaviště.

 • fitness – Přímo za mostem (Argentinská 38) se nachází rozsáhlé studio FitInn s otevírací dobou denně od 6:00 do 24:00. FitInn nabízí několik možností cvičení, od moderních a kvalitních kardio a posilovacích strojů, 15min kruhový trénink, funkční zónu až po oddělený tréninkový prostor pro dámy. Měsíční permanentka vyjde na 499 Kč. Dále je zde možno využít i solária za 9 Kč/min.
 • plavání – Nejbližší plavecký bazén je na Výstavišti, hodina plavání vyjde studenta na 50 Kč. Trochu dál, v Kobylisích, se nachází Aquacentrum Šutka otevřené v roce 2013, které nabízí 50m plavecký bazén (jeden ze dvou v Praze - druhý je v Podolí), aquapark a rozumné ceny.
 • squash – V Praze jsou vesměs všude relativně mizerné kurty (tzn. povětšinou jsou všechny stěny, až na zadní, dřevěné). Jedny takové kurty se nachází i v Holešovicích Squash-Holešovice. Jak už bývá obvyklé, studentské ceny se pohybují od 90-280 Kč v závislosti na čase.

Obchody

Tady uvádíme seznam obchodů, hlavně potravin, díky kterým budete přežívat.

Karlín

Matematici z Karlína nakupují většinou na Florenci.

 • Billa mezi východem metra C a zastávkou tramvají Florenc
 • Albert přes ulici naproti metru za zastávkou tramvají Florenc
 • Lidl v Bílé Labuti, jedna zastávka od Florence na opačnou stranu od budovy MFF UK v Karlíně.

Malá Strana

 • Bio-Vacek Mostecká 3 asi 200 m od Malostranského náměstí směrem ke~Karlovu mostu. Vhodný obchod, kam si zajít pro svačinu z MS.
 • Žabka Karmelitská 24 asi 100 m od Malostranského náměstí po kolejích směrem k Andělu. Taky vhodný obchod pro svačinu.
 • Billa Letenské náměstí - není přímo na Malé Straně, ale u zastávky tramvají Letenské náměstí. Informatici do ní rádi chodí, protože je po cestě tramvají na kolej.

Karlov

Fyzici a matematici z Karlova mají nejlepší nakupovat na Florenci, ale něco se dá sehnat i na Ípáku.

 • Žabka na Sokolské 31, blízko Karlova, kousíček od metra ve správném směru.

Okolí Koleje 17. listopadu

 • Kaufland v Libni mezi zastávkami Palmovka a Libeňský most. Lze se sem dostat tramvajemi 3,8 z Karlína, 12 z Holešovic nebo na kole z většiny po cyklostezce podél řeky.
 • Stánek se zeleninou na Nádraží Holešovice u tramvají. Funguje v teplém období, nabízí leckdy hodně zlevněnou zeleninu, která se má rychleji spotřebovat.
 • Kolejní obchůdek v přízemí budovy B, hned za vstupními dveřmi.

Jiné obchody, které se můžou hodit

 • Prodejna knih MatfyzPressu v budově MFF na Karlíně.
 • Pražská tržnice v Holešovicích, jedna zastávka tramvají z metra C Vltavská. Najdete zde několik hal, mj. hala s několika stánky se zeleninou, potraviny Norma a Penny Market, plno stánků od Vietnamců, pošta, Alza, kuchyňské potřeby, vše za 15, atd.
 • Knihkupectví Neoluxor na Václaváku. Obsáhlé knihkupectví, plno druhů map, cizojazyčné knihy, možnost objednání knih.
 • IKEA blízko zastávek metra Černý most nebo Zličín. Vhodná, pokud si chcete levně pořídit doplňky na kolej - závěsná látková skřínka, zrcadlo, kuchyňské nádobí, lampička...
 • Decathlon kousek od metra Černý most (v Centru Černý most) nebo zastávku od metra Chodov (sem se bez auta hůře dostává). Sportovní veleobchod, kde seženete v zimě plavky a v létě čepici, zajezdíte si na koloběžce nebo si lehnete do stanu. Velký výběr sportovních potřeb a oblečení. Pokud nepotřebujete nejvyšší kvalitu (k tomu slouží specializované obchody), seženete většinou zde, levně a poměrně kvalitní.

Hospody

Hospody, restaurace, výčepy, stánky a další zařízení, kam se chodí (nebo jezdí, letí, plazí, plave, skáče nebo cokoliv jiného) uhasit žízeň je jedna z nejdůležitějších částí studentského života. Je jedno, jestli zažíváte horký den, schováváte se před bouřkou, přednáškou, přítelem/-kyní, nebo vám strčil spolubydlící do ruky stovku s tím, že potřebuje volný pokoj. Jestli nevíte co s dlouhým zimním večerem, chcete slavit, nebo prostě máte chuť na pití, použijete nějakou hospodu. V Praze jich je nespočetné množství, nějakou najdete takřka kdekoliv. V každé ulici, na každém náměstí. Proto je tenhle text prakticky zbytečný a slouží pouze pro inspiraci. Záleží jen na vás, jestli chcete být štamgast v jednom podniku, nebo budete raději objevovat, poznávat a porovnávat. V dalším textu dáme tipy na hospody okolo, pro matfyzáky, důležitých míst.

Kolej 17.listopadu

Kolej 17. listopadu je pro většinu studentů místo, kde přežijí několik let. Bohužel má dost nešťastné umístění, za hospodou se musí cestovat.

 • | Pivovar Marina- vaří si vlastní dobré pivo. Dostaneme se tam pěšky nebo např. busem 156, vystoupíme na zastávce Přístav Holešovice, vrátíme se pár metrů na kruhový objezd a na něm odbočíme směrem k Vltavě. Po levé straně stojí vytoužený cíl. V budově se nachází i italská restaurace. Napoprvé doporučujeme zaparkovat v neitalské části (z téhle strany bývá venku terasa).
 • Restaurace U Houbaře - jedeme tramvají na zastávku Veletržní palác, potom pěšky kousek ve směru tramvaje (pokud byla předchozí zastávka Výstaviště Holešovice) a po levé straně na rohu budovy je náš podnik. Čepují dobrého Pilsnera. V okolí Veletržního paláce je hospod obecně hodně, nemusíte zrovna k Houbaři. Najdete tu třeba restauraci Valcha (čepují Pilsner, podnik je nepřehlédnutelný na rohu mezi Výstavištěm a Veletržním palácem), nonstop se Staropramenem (mezi Houbařem a Valchou) nebo třeba levný výčep, kde mají Gambrinus (pod Houbařem - jedna ulice tam jde z kopce, tak hurá po ní ani ne 50 metrů).
 • Slovensko-český hostinec | U Skřetů je vhodný nejen pro Slováky, co touží po kousku domoviny v podobě slovenského piva Zlatý Bažant anebo tradičních slovenských jídel. Kromě toho ještě točí Ferdinanda a v létě mají zahrádku. Podnik najdeme mezi zastávkami Kamenická a Letenské náměstí. Hledáme ceduli Zlatý Bažant po pravé straně ve směru na Letenské náměstí. Dá se tam jít i pěšky ze Strossmayerova náměstí (vydejte se "nahoru").
 • Poslední možností je vydat se úplně opačným směrem. Tramvají 17 směrem na Kobylisy. Stačí vystoupit už na druhé zastávce a začít objevovat. Zatím jsme v žádné nebyli, takže vás necháme zahrát si na Kolumba.

Karlov

Tady nic není. Teda je, ale musí se více hledat. Nejblíže je Švejk, naproti centrále Dopravního podniku v ulici Na Bojišti. Pokud se vypravíte na Pavlák po magistrále (u Urologické kliniky doprava, ale místo do podchodu to vzít doleva), projdete kolem Kulového blesku, kde mají široký výběr rodinných pivovarů. Oba podniky jsou ale pro křehký studentský rozpočet trochu drahé, musíme proto využít jiných možností. Můžeme například jít podchodem, který začíná u Urologické kliniky a na jeho konci najdeme proti sobě 2 podniky. Je tu ještě jedna záludná možnost. A to využít bar Mrtvá ryba. Navštěvují ho posluchači Přírodovědecké fakulty, tedy tu je prostor pro seznámení se. Obvykle vám dají pivo Černá Hora v dobré ceně. Lokalizace je patrně složitější a je dál od Matfyzu - dejte si do Googlu adresu Benátská 4.

Karlín

Na Karlíně není problém najít dobrý podnik, kde uhasit žízeň. Navrhujeme tedy buď skutečně levný výčep U Báby 2, nebo restauraci Karlínský mlýn. Oba dva podniky vám dají Staropramena. První zmiňovaný najdeme, když po vylezení z Matfyzu přejdeme na druhou stranu silnice a jdeme pár metrů doprava. Nedá se netrefit první podnik po levé straně. Mlýn je ještě trochu dál, ale stále blízko. Nepřecházíte na druhou stranu silnice a ihned po opuštění Matfyzu se vydáte doprava. Opět určitě trefíte, pokud koukáte vpravo.

Malá Strana

Malá Strana je turisty vyhledáváná lokalita, a tak se musíte připravit na vyšší cenovou hladinu. Vyzkoušet můžete například blízkou restauraci | U Glaubiců, kterou najdete takto: Vyjděte z Matfyzu a vydejte se doprava, podél kolejí k první silnici (po pravé straně), tu přejděte na druhou stranu a vydejte se směrem nahoru. Kousíček po levé straně objevíte restauraci.

SCUK Hostivař

Kolem SCUKu máme dvě základní možnosti. Pokud jedete vlakem (často nejrychlejší spojení), nepřehlédnete výčep Hostivařská nádražka. Levný Staropramen potěší obzvlášť při čekání na vlak. Druhá možnost je také nepřehlédnutelná, Radegasta vám natočí při cestě ze SCUKu na zastávku Gercenova (nebo při cestě do SCUKu, ale pozor, abyste to nepřehnali cestou na tělocvik).

Čajovny

Občas se najde chvíle, kdy si chcete s kamarády posedět nad šálkem dobrého čaje, vyřešit úkoly, nebo si naopak od všeho odpočinout. Přinášíme vám pár tipů na ozkoušené blízké čajovny.

Kousek od ulice Ke Karlovu se nachází čajovna Na Cestě, na ISIC tam dávají drobnou slevu (asi 5 %). Matematici z Karlína pak mají blízko čajovnu Dharmasala, kterou naleznete u Karlínského náměstí. Mají zde výborné čaje a klid. Po cestě z Malé Strany na kolej se vyskytují dvě čajovny, které stojí za zmínění. První z nich je čajovna Ve Věži mezi Spartou a Letenským náměstím. V létě 2015 zde však započala rekonstrukce a není jasné, kdy skončí. Další je pak na Štrosmajeráku čajovna U Kostela, která není špatná, ale ve špičce bývá dost zakouřená od vodnic. Poslední, trochu netradiční, čajovna, která stojí za zmínění, je čajovna U Cesty (neplést s Na Cestě), která se pohybuje v Botanické zahradě.

Plno matfyzáků má rádo dobrý čaj, a tak nikoho nepřekvapí, že i na koleji pár takových bydlí. Ať už někoho takového znáte nebo jste ho jen zahlédli s gaiwanem na přednášce a máte dost odvahy, můžete také zkusit možnost "Zaklep na dveře správnému člověku a popros ho o čaj" :)

Ostatní

Kulturního vyžití je v Praze opravdu dostatek. Po celém městě najdete desítky divadel a kin. Jejich objevování necháme na vás, ale vězte, že mají opravdu co nabídnout. Většina divadel nabízí hodně výrazné studentské slevy, doporučujeme se po nich porozhlédnout. S trochou snahy se pak dostanete na skvělá představení za málo peněz. Velké slevy nabízí jak Národní divadlo, tak například divadla ABC a Rokoko.

Pokud se chystáte vyrazit do kina, kromě více než 5 multikin můžete navštívit některá menší, která do programu zasazují méně známé filmy z mnoha různých žánrů. Nejblíže kolejím je holešovické Bio OKO.