Jízdné

Z Matfyzácká kuchařka
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Protože matfyzáci při cestách do školy (a jinam) obvykle několikrát denně křižují Prahu, je téměř nezbytnou pomůckou dlouhodobý jízdní kupón, který je výhodnější než jednorázové jízdenky. Měsíční studentský kupón se vyplatí již při týdenním používání. Kupón můžete mít buďto v papírové, nebo v elektronické formě.

Měsíční studentský kupón stojí 130 Kč, čtvrtletní je za 360 Kč, roční se prodává za 1280 Kč. Prodávají se v centrále DPP Na Bojišti, další prodejní místa naleznete na stránkách Dopravního podniku.

Nárok koupit si MHD kupón se studentskou slevou máte celý rok, tzn. i o prázdninách. Ale pozor, pokud si kupujete kupón přesahující do dalšího akademického roku, tj. od října dále, musíte mít nové potvrzení o studiu.

Papírové kupóny
K papírovému kupónu je nezbytně nutný studentský průkaz (ISIC s platnou revalidační známkou pro nový rok nebo školou vyplněný speciální formulář dopravního podniku), který opravňuje lítačku koupit a bez kterého je lítačka neplatná. Při kontrole pak revizoři vždy vyžadují mít studentský průkaz s sebou.

Lítačka
Elektronický kupón je možné nahrát na kartu jménem Lítačka, která slouží také jako průkazka do Městské knihovny v Praze. Lze ho ale nahrát i na In Kartu (ČD), na bezkontaktní bankovní kartu, nebo do mobilní aplikace PID Lítačka. Stejně jako u papírového kupónu by měl mít student vždy při sobě potvrzení o studiu, ale v praxi se nekontroluje.

Dobíjení
První nabití kupónu je nutné provést na kontaktním místě DPP s doložením studentského průkazu. Další nabíjení je možné jak na kontaktních místech, tak i prostřednictvím internetu na stránkách e-shopu DPP. Každý srpen až říjen je potřeba znovu ukázat potvrzení o studiu na libovolném kontaktním místě, do té doby nejde koupit zlevněné jízdné přes e-shop.

Revizoři
Pokud vás revizor zastaví, nepokoušejte se utéct, většinou jich je víc a spolupracují s městskou policií. Když vás chytí revizor bez lístku, činí pokuta 1500 Kč; pokud zaplatíte na místě nebo ve lhůtě stanovené ve smluvních podmínkách DPP (), platí se jenom 800 Kč. Pokud jste si lítačku jenom zapomněli a přivezete ji ukázat (následující pracovní den od 12:30 až 15. kalendářní den ode dne kontroly) na centrálu Na Bojišti, zaplatíte jen 50 korun.