Studium

Z Matfyzácká kuchařka
Verze z 19. 7. 2015, 18:49, kterou vytvořil Míra (diskuse | příspěvky) (Nakousnutí předmětů)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Studium na nejlepší fakultě na světě se může zdát složité, leč při držení se doporučených postupů může být i radostné. Svatou knihou je pro vás Oranžová Karolínka, ve které se dozvíte o všech povinných předmětech, doporučených průbězích studia a dalších povinnostech.

Boloňský systém

Na naší fakultě se studuje podle Boloňského systému, pojmenovaného podle boloňských špaget. Nejprve se vaří těstoviny (bakalářské studium), poté omáčka (navazující magisterské studium), což většině studentů stačí, ale někteří připravují další zdobení, sýry a bylinky (doktorské studium). Naše kuchařka se omezuje pouze na základy vaření těstovin, případně omáček.

Bakalářské studium

Suché těstoviny, tedy bakalářské studium (Bc.), je to první, co začnete na Matfyzu vařit. Můžete si vybrat ze tří studijních programů: špagety (informatika), makaróny (matematika), nebo tagliatelle (fyzika). Postup přípravy je u všech stejný, jen jsou k němu potřeba jiné předměty. Vaří se zpravidla 3 roky. Někteří je vaří roky 4, což nemusí být na škodu, ale pokud budete vařit ještě déle, pak si za každý další rok vaření již budete muset zaplatit.

Vaření končí státní závěrečnou zkouškou, ke které jste připuštěni, jestliže nasbíráte alespoň 180 kreditů a napíšete bakalářskou práci. Po jejím splnění se z vás stanou bakaláři.

Navazující magisterské studium

Po úspěšném uvaření těstovin většina studentů vaří i omáčku, tedy navazující magisterské studium (NMgr.). To trvá zpravidla 2 roky. Dříve byl zdarma i třetí rok, což již neplatí, ale univerzita může tento poplatek odpustit (aktuální informace dostanete u svého lékárníka). Za každý další rok už si ale zaplatit musíte. Po úspěšném uvaření dostanete titul magistra (Mgr.).

Nepleťte si s (nenavazujícím) magisterském studiem, podle kterého se vaří úplně jiná jídla (třeba právníci).

Studijní programy

Na Matfyzu se studuje ve studijních programech (týká se i těch, kteří mají k programování daleko). Lze si vybrat matematiku, fyziku, nebo informatiku. Názvy programů asi z 73,512 % souhlasí s tím, co se v nich opravdu studuje. Každý program obsahuje několik oborů, které blíže specifikují zaměření vašeho studia.

Speciální obory mají budoucí učitelé. Ty mají podle zaměření prazvláštní zkratky FMUZV, MDUZV, MIUZV, ZMIJOZEL, MRZIMOR a další a formálně se řadí pod různé programy.

Pokud chcete zjistit, který program matfyzák studuje, zeptejte se ho, který je nejlepší.

Předměty

Předmětů se na Matfyzu vyučuje hodně (všechny najdete v SISu nebo v Bílé Karolínce). Ještě víc se jich na Matfyzu nevyučuje (ty najdete buďto na jiných fakultách, nebo vůbec neexistují)

Kredity

Kredity jsou bohatství, které získáváte za splněné předměty. Jejich počet rozhoduje o vašem postupu do dalšího úseku studia. Neukládají se vám na kreditní kartu, nýbrž na vaše konto v SISu.

Každý předmět má pevně daný počet kreditů, ale nejsou kredity jako kredity. Podle konkrétního studijního oboru jsou nějaké předměty povinné, nějaké povinně volitelné a ostatní volitelné.

Studijní oddělení

Studijní oddělení je něco jako úřad studia. Vyřizují se zde všechny vaše žádosti - ať už radostné (například ukončení studia), nebo smutné (například ukončení studia). Potřebu jeho osobní návštěvy čím dál více oddaluje SIS. Studenty každého programu má od druhého ročníku na starosti jedna referentka. Prváci mají svou vlastní (tak ji, prosím, nezlobte).

Fronty se na studijním zpravidla netvoří, nezbývá-li náhodou několik minut do důležitého deadline. Kdybyste někdy měli náladu na studijní neslušně ošklivě myslet, vězte, že to na Matfyzu je jedno z nejpříjemnějších (nejen v porovnání s jinými fakultami)

SIS

Studijní informační systém (SIS) je po většinu času fungující systém, který mimo jiné čím dál více snižuje potřebu osobního kontaktu studenta se studijním oddělení. Používá ho celá univerzita, čili až se na něj budete zlobit, představte si, jak s ním musí zápasit třeba takoví filosofové, a hned vám bude líp. SIS naleznete na adrese https://is.cuni.cz/studium/.

SIS vás provází celým studiem. Pravděpodobně jste se s ním setkali již při podávání přihlášky na Matfyz. Poté si v něm budete hledat předměty a zapisovat si je, načež se budete moci kochat vaším rozvrhem a ignorovat hlášení, že se vám na čtyřech místech překrývá výuka. O zkouškovém se v SISu budete hlásit na zkoušky a poté smutně anebo radostně koukat na výsledky a aktuální stav kreditů. Také tam naleznete informace o vašich spolužácích a vyučujících nebo studentskou anketu, do které můžete o zkouškovém psát slovní hodnocení vašich vyučujících, a naopak díky které si můžete prohlédnout hodnocení vyučujících a cvičících dříve, než si zapíšete jejich předmět.

Stipendia

NENÍ, NEUMÍM, CHYBÍ, POMOC, PROSÍM, NĚKDO, PROSÍM, NAPIŠTE, TO, PROSÍM