Specifika pro Kolej 17. listopadu: Porovnání verzí

Z Matfyzácká kuchařka
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
(Není zobrazeno 17 mezilehlých verzí od 7 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
 
Nejdůležitějším bodem, odkud se cestuje na kolej, je stanice metra Nádraží Holešovice. Odtud se na kolej jít pěšky přes most nebo se jede autobusem. Cesta pěšky trvá patnáct minut, ale pokud ''opravdu'' spěcháte, můžete to uběhnout i za sedm minut. Autobusem se na kolej jezdí buď linkou 112 na zastávku Povltavská, na Kuchyňku autobusem číslo 201 nebo 187 na Pelc Tyrolku. Až se budete rozhodovat, na kterou z těchto zastávek jet, vězte, že průměrnému matfyzákovi trvá cesta z Povltavské cca 10 minut, z Kuchyňky 15 a z Pelc Tyrolka asi 5. Naskýtá se tu jeden problém, linka 187 víc nejezdí jako jezdí a navíc o víkendech a prázdninách ji neuvidíte vůbec. V opačném směru, tj. z koleje pryč, Povltavská neexistuje a je místo ní Trojská. V případě zastávky Pelc Tyrolka existuje jenom jedna zastávka a ta vás zavede i zpátky na Nádraží. Z toho vyplývá, že nejefektivnější způsob dopravy je právě linka 187, ale spíše to projdete dříve pěšky než by jste na ni čekali.
   
 
Při cestách ve směru od Výstaviště (tedy např. ze Strossmayeráku nebo Právnické fakulty) se častěji používá tramvaj 17 do zastávky Trojská (z koleje: po silnici k ZOO, až narazíte na tramvajové koleje). Například spousta vašich kolegů jezdí touto linkou s přestupem na linku 15 do budovy na Malé Straně.
== Přístupové cesty na kolej ==
 
   
 
Každý matfyzák dříve nebo později objeví, že tramvajové zastávky s názvem Nádraží Holešovice jsou dvě, to tehdy, když zrovna vystoupí na té špatné a zmateně se rozhlíží, kde to je. Do odlehlejší zastávky jezdí tramvaj 17, pokud chcete zvolit tu blíž doporučujeme využít spoj 112 ze zastávky Trojská.
Nejdůležitějším bodem, odkud se cestuje na kolej, je stanice metra Nádraží Holešovice. Odtud se na kolej buď jde pěšky přes most, nebo jede autobusem. Cesta pěšky trvá patnáct minut, ale pokud ''opravdu'' spěcháte, můžete to uběhnout i za pět minut. Autobusem se jezdí buď linkou 112 na zastávku Pelc-Tyrolka, která je koleji nejblíže, nebo na Kuchyňku autobusem číslo 201. Až se budete rozhodovat, jestli jet na Kuchyňku, nebo na Pelc-Tyrolku, vězte, že průměrnému matfyzákovi trvá cesta z Kuchyňky o 3–4 minuty déle než cesta z Pelc-Tyrolky.
 
 
Při cestách od Výstaviště (tedy např. ze Štrossmayeráku nebo Právnické fakulty), se s výhodou používá tramvaj 17 do zastávky Trojská (z koleje: po silnici k ZOO, až narazíte na tramvajové koleje). Cesta na tramvaj trvá asi osm minut nebo se dá využívat 112 ve směru k ZOO na stanici Povltavská. Cestou z Povltavské na kolej občas potkáte veselé bezdomovce.
 
 
Každý matfyzák dříve nebo pozdeji objeví, že tramvajové zastávky s názvem ''Nádraží Holešovice'' jsou dvě. A to tehdy, když zrovna vystoupí na té špatné a zmateně se rozhlíží, kde to je. Do odlehlejší zastávky jezdí tramvaje 17. Buď můžete tramvajemi pokračovat až do zastávky Trojská a přesedlat pěšky, anebo se pořádně rozhlédnout, dokud nespatříte budovu nádraží či červenou ceduli označující metro a projít buď tunelem nebo perónem metra na obvyklou zastávku.
 
 
== Dvěstějednička==
 
 
Po zrušení zastávky Pelc-Tyrolka ve směru Nádrhol se stala aspirantem na kolejní autobus. Nicméně v tomto směru jí šance kazí několik faktorů - navzdory optimistickému jízdnímu řádu je pravděpodobnost příjezdu autobusu rovnoměrně a spojitě rozdělena v průběhu celého dne. Ze strany dopravního podniku byla snaha situaci vylepšit a bylo provedeno metodicky bezchybné měření v pátek během zkouškového, kdy se zjistilo, že většina lidí potřebuje autobus mezi 8-9 ranní. Byly tedy sníženy intervaly v tuto dobu, bohužel s malým úspěchem. Na druhou stranu to matfyzákům poskytuje prostor pro filozofické debaty, jestli ujel jejich autobus, který má jet za minutu nebo autobus, nebo autobus, který měl odjet před devíti minutami. Nejen proto se objevují neověřené zvěsti, že to vše je v rámci moderní inscenace známého díla Čekání na Godota.
 
 
== Stodvanáctka ==
 
 
Je náš kolejní autobus. Jezdí do ZOO. Většinou na ní nejsou návaly, ale u některých spojů se z ní stává induktivní autobus (když už se tam vešlo n lidí, vejde se jich tam i n+1). Nevejdou se pouze ti, kteří vyměknou. Bohužel indukce se nevztahuje na kočárky. Ačkoliv (možná právě proto) neexistuje v autobuse místo, kam by se kočárek nedokázal procpat, je mnohdy problémem se z autobusu přes vzájemně zaklíněné kočárky dostat. Velice poučné je v období školních výletů sledovat marné snahy učitelek na Holešárně narvat do stodvanáctky celou třídu najednou. Posledních pár let zavedla pražská ZOO v teplých měsících dopravu z Holešárny do ZOO za korunu (dříve zdarma) a vyjíždí tzv. Zoobus, který staví až v cílové stanici. Bohužel většina cestujících se stejně natlačí do stodvanáctky, která jede o minutu dříve, a za ní jede Zoobus prázdný.
 
 
=== Hra ===
 
 
Hru hraje každý cestující autobusem 112. Každy, kdo v autobuse zmáčkne tlačítko STOP, prohrál. Pokud na zastávce nestojí lidi, hraje se tzv. Hardcore mode. Nejbližší zastáka, na které autobus zastaví je Čechova škola, odtud je možno jet autobusem 112 zpět na Nádrhol, nicméně ne kolem koleje. Legenda praví, že se celé kolo dá objet i dvakrát, než autobus zastaví někdo zvenčí.
 
 
== Ideální algoritmy MHD ==
 
 
Ideální algoritmu pro pohyb z koleje do jiných částí Prahy naleznete na [[Ideální algoritmy|této stránce]].
 

Aktuální verze z 26. 7. 2021, 21:38

Nejdůležitějším bodem, odkud se cestuje na kolej, je stanice metra Nádraží Holešovice. Odtud se na kolej dá jít pěšky přes most nebo se jede autobusem. Cesta pěšky trvá patnáct minut, ale pokud opravdu spěcháte, můžete to uběhnout i za sedm minut. Autobusem se na kolej jezdí buď linkou 112 na zastávku Povltavská, na Kuchyňku autobusem číslo 201 nebo 187 na Pelc Tyrolku. Až se budete rozhodovat, na kterou z těchto zastávek jet, vězte, že průměrnému matfyzákovi trvá cesta z Povltavské cca 10 minut, z Kuchyňky 15 a z Pelc Tyrolka asi 5. Naskýtá se tu jeden problém, linka 187 víc nejezdí jako jezdí a navíc o víkendech a prázdninách ji neuvidíte vůbec. V opačném směru, tj. z koleje pryč, Povltavská neexistuje a je místo ní Trojská. V případě zastávky Pelc Tyrolka existuje jenom jedna zastávka a ta vás zavede i zpátky na Nádraží. Z toho vyplývá, že nejefektivnější způsob dopravy je právě linka 187, ale spíše to projdete dříve pěšky než by jste na ni čekali.

Při cestách ve směru od Výstaviště (tedy např. ze Strossmayeráku nebo Právnické fakulty) se častěji používá tramvaj 17 do zastávky Trojská (z koleje: po silnici k ZOO, až narazíte na tramvajové koleje). Například spousta vašich kolegů jezdí touto linkou s přestupem na linku 15 do budovy na Malé Straně.

Každý matfyzák dříve nebo později objeví, že tramvajové zastávky s názvem Nádraží Holešovice jsou dvě, a to tehdy, když zrovna vystoupí na té špatné a zmateně se rozhlíží, kde to je. Do odlehlejší zastávky jezdí tramvaj 17, pokud chcete zvolit tu blíž doporučujeme využít spoj 112 ze zastávky Trojská.