Nejdůležitější menzy

Z Matfyzácká kuchařka
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Menzy jsou naše školní jídelny. V menze se platí jídla studentským průkazem, na který je tedy nutné si v menze nabít peníze. Při první návštěvě menzy je navíc nutné se registrovat (a tato registrace je poté platná napříč menzami UK). Navíc je možné si díky tomuto účtu zaplatit jídla předem přes webovou aplikaci nebo dotykové obrazovky v jednotlivých menzách (alespoň den předem, systém samozřejmě nekompatibilní s ostatními na UK). V případě, že jdete na blind, se pak budete muset spokojit s tím, co ještě je. Cena oběda pro studenty bývá okolo 45 – 50 Kč. Většinou jsou v menze 4 jídla (alespoň jedno vždy bezmasé) + polévka, často se objeví i další (lepší) jídlo, taktéž s o něco vyšší cenou. O sobotách a nedělích nevaří žádná menza. Další možností stravování je kupování dotovaných baget (tj. za poměrně lidové ceny) na vrátnicích kolejí i menz.

Menza 17. listopadu

Nachází se v suterénu Áčka. Velmi výhodná zvláště pro ubytované a ty, co měli výuku v Troji. Kvalita jídla bývá průměrná. Fungoval tu i bufet, ale byl zrušen. Ani se není moc co divit, vzhledem k jeho cenám, otevírací době a ochotě obsluhy. Část jeho funkce převzala pokladna menzy v době oběda.

Najdete ji, půjdete-li ze vstupního vestibulu budovy A po schodech dolů do suterénu a doprava.

Albertov (Albertov 7)

Nachází se pod budovami na Karlově, což ocení obzvláště matematici (v prváku) a fyzici. Ačkoliv fronty bývají dlouhé, tak kupodivu celkem rychle ubývají a většinou nebývá problém se sezením.

Z obou fakultních budov na Karlově se k této menze dostanete nejrychleji cestou mezi těmito budovami, kdy půjdete pořád rovně, dokud po pravé straně neuvidíte lepší kůlnu s nápisem Menza.

Budeč (Wenzigova 20)

Další z menz na Karlově. Je znatelně menší než ta na Albertově, takže ve špatný čas může být trochu problém s místem, nicméně to je vykoupeno tím, že tam o něco lépe vaří a navíc v nedávno rekonstruovaných prostorách.

Nejrychlejší cesta z obou budov je směrem k Nuselskému mostu (tj. od fakulty doprava, na konci ulice doleva), kde podchodem přejdete pod magistrálou, pak doleva a na nejbližší křižovatce doprava. Další možností je vydat se z budovy (je jedno, jestli Karlov 3 nebo Karlov 5) doleva a poté na křižovatce s Wenzingovou ulicí doprava. Menza se nachází na konci ulice.

Jednota (Opletalova 38)

Často velké, ale rychle ubíhající fronty. Vaří poměrně dobře, matfyzáci tam jezdí hlavně z Karlína nebo se stavují při cestě na Karlov. Je navíc velmi prostorná a díky tomu se u jídla většinou nemusíte mačkat s cizími lidmi.

Od Florence se k ní dostanete tak, že dojedete tramvají na Masarykovo nádraží, půjdete ve směru tramvaje, na první křížovatce zahnete doleva a pak doprava do Opletalovy ulice. Menza se nachází po levé straně téměř na začátku ulice. Nebo vystupte z metra na Hlavním nádraží a vydejte se doprava dolů přes park, až dojdete na křižovatku. Tam přejděte a pokračujte rovně. Menza je na pravé straně ulice.

Arnošta z Pardubic (Voršilská 1)

Menza Arnošta z Pardubic je polohou výhodná pro ty, kdo tráví čas na MS, případně během přesunu na Karlov. Můžete počítat s většími frontami a nedostatkem místa k sezení. Na druhou stranu zde velmi dobře vaří, takže to za to mačkání stojí.

Z Malostranského náměstí jeďte T22 na stanici tramvaje Národní divadlo. Dále po směru tramvaje 1. ulice vpravo, za první „křižovatkou“ je dům s velkými dřevěnými dveřmi a za nimi se skrývá menza.

Z Národní třídy (tram či metro B) se vydejte do ulice Ostrovní (z metra doleva, směrem od obchodního domu My) a hned za tramvajovou zastávkou do uličky vpravo, kterou půjdete stále rovně. Ve druhé odbočce vlevo najdete menzu (jediný dům na pravé straně uličky) s velkými dřevěnými dveřmi.

Právnická (Nám. Curieových 7)

V této menze obědvá spousta krásných právniček. Menza se nachází ve sklepě budovy Právnické fakulty. Jídlo dobré, porce slušné, fronty větší, rychle se posouvající.

Z Karlína nasedněte na osmičku (a pak na Náměstí Republiky na pětku) nebo od koleje na sedmnáctku a dojeďte na stanici Čechův most, přejděte most a po pravé straně hned za mostem je budova práv (veliká a mohutná, pevnost připomínající). Z Čechova mostu můžete též jet tramvají č. 17 na zastávku Právnická fakulta. Upozorňujeme, že dopravní informace nemusí být zcela správné, protože v této oblasti dochází často k výlukám. Pěší přesun přes most výluku nemívá. Z opačného směru, od Malostranské, přejděte Mánesův most, odbočte doleva a k budově Právnické fakulty dojděte po nábřeží Vltavy.