Specifika pro Kolej 17. listopadu

Z Matfyzácká kuchařka
Verze z 21. 7. 2016, 18:09, kterou vytvořil Lenka (diskuse | příspěvky) (korektura)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přístupové cesty na kolej

Nejdůležitějším bodem, odkud se cestuje na kolej, je stanice metra Nádraží Holešovice. Odtud se na kolej dá jít pěšky přes most nebo se jede autobusem. Cesta pěšky trvá patnáct minut, ale pokud opravdu spěcháte, můžete to uběhnout i za sedm minut. Autobusem se na kolej jezdí buď linkou 112 na zastávku Pelc Tyrolka, která je koleji nejblíže, nebo na Kuchyňku autobusem číslo 201. Až se budete rozhodovat, jestli jet na Kuchyňku, nebo na Pelc Tyrolku, vězte, že průměrnému matfyzákovi trvá cesta z Kuchyňky o 3 – 4 minuty déle než cesta z Pelc Tyrolky. V opačném směru, tj. z koleje pryč, autobus 112 nejezdí.

Při cestách od Výstaviště (tedy např. ze Strossmayeráku nebo Právnické fakulty) se s výhodou používá tramvaj 17 do zastávky Trojská (z koleje: po silnici k ZOO, až narazíte na tramvajové koleje). Cesta na tramvaj trvá asi devět minut nebo se dá využívat 112 ve směru k ZOO na stanici Povltavská.

Každý matfyzák dříve nebo později objeví, že tramvajové zastávky s názvem Nádraží Holešovice jsou dvě, a to tehdy, když zrovna vystoupí na té špatné a zmateně se rozhlíží, kde to je. Do odlehlejší zastávky jezdí tramvaje 17.

Dvěstějednička

Po zrušení zastávky Pelc Tyrolka ve směru Nádraží Holešovice se stala aspirantem na kolejní autobus. Nicméně v tomto směru jí šance kazí několik faktorů – navzdory optimistickému jízdnímu řádu je pravděpodobnost příjezdu autobusu rovnoměrně a spojitě rozdělena v průběhu celého dne. Ze strany dopravního podniku byla snaha situaci vylepšit a bylo provedeno metodicky bezchybné měření v pátek během letního zkouškového období, kdy se zjistilo, že většina lidí potřebuje autobus mezi 8-9 ranní. Byly tedy zkráceny intervaly v tuto dobu, bohužel s malým úspěchem. Na druhou stranu to matfyzákům poskytuje prostor pro filozofické debaty, jestli ujel jejich autobus, který má jet za minutu, nebo autobus, který měl odjet před devíti minutami. Nejen proto se objevují neověřené zvěsti, že to vše je v rámci moderní inscenace známého díla Čekání na Godota.

Stodvanáctka

Stodvanáctka jezdí do ZOO. Původně to byl náš kolejní autobus, dokud kolem koleje jezdil ještě oběma směry. Je několik bezúspěšných snah, aby 112 opět stavěla u koleje i ve druhém směru. Většinou na ní nejsou návaly, ale u některých spojů se z ní stává induktivní autobus (když už se tam vešlo n lidí, vejde se jich tam i n+1), nevejdou se pouze ti, kteří vyměknou. Bohužel indukce se nevztahuje na kočárky. Ačkoliv neexistuje v autobuse místo, kam by se kočárek nedokázal procpat, je mnohdy problémem se z autobusu přes vzájemně zaklíněné kočárky dostat. Velice poučné je v období školních výletů sledovat marné snahy učitelek narvat do stodvanáctky celou třídu najednou.

Hra

Hru hraje každý cestující autobusem 112. Každý, kdo v autobuse zmáčkne tlačítko STOP, prohrál. Pokud na zastávce nestojí lidi, hraje se tzv. hardcore mode. Nejbližší zastávka bez znamení je ZOO, odtud je možno jet autobusem 112 zpět na Holešovice, nicméně ne kolem koleje. Legenda praví, že se celé kolo dá objet i dvakrát, než autobus zastaví někdo zvenčí.