Recepty

Z Matfyzácká kuchařka
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Buřtguláš

Na tři až čtyři porce budeme potřebovat 1 větší cibuli, 200g točeného salámu/2 párky, 6 brambor, trocha oleje, 4 lžíce hladké mouky, 3-4 lžíce červené sladké papriky (koření), kmín, pepř/nové koření, bobkový list (3ks), sůl.

Postup přípravy: Nadrobno si nakrájíme cibuli, vložíme do hrnce na rozpálený olej a zpěníme (chvíli smažíme dozlatova, ne dohněda), poté přisypeme červenou papriku a hladkou mouku, zamícháme a zalijeme studenou! vodou (po horké by zhrudkovatělo). Vložíme oloupané brambory nakrájené na menší kousky, přidáme nové koření, bobkový list, kmín a sůl a vaříme, dokud nejsou brambory uvařené. Poté přidáme nakrájený točený salám, majoránku, dochutíme dle potřeby a vaříme ještě tak 2 minuty. Pokud se nám zdá guláš málo hustý, můžeme vlít mouku rozmíchanou s vodou a provařit. Jíme s chlebem, starší chleba lze nalámat přímo do guláše.


Česnečka

Česnečka je jedna z nejméně pracných polévek, které si můžete ukuchtit. Na jeden hrnec polévky budeme potřebovat 5 stroužků česneku, 3 brambory, 2 vajíčka, tvrdý sýr (50 - 100 g) plátky/kousky/strouhaný, 1 kostku masoxu, sůl, kmín (cca půl čajové lžičky). Množství si ale můžete libovolně upravit podle toho, jak hustou a ochucenou polévku chcete mít. Správná česnečka se dělá z vývaru z uzeného masa, masox ale pomůže vytvořit dobrou chuť i bez vývaru.

Postup přípravy: Oloupeme brambory a česnek, brambory nakrájíme na menší kousky, česnek rozmělníme a obojí vložíme do hrnce s vodou (pokud si chceme ušetřit čas, uvaříme si vodu nejprve ve varné konvici). Přisypeme kmín, můžeme přidat trošku soli, ale ne moc, přikryjeme pokličkou a čekáme, až se brambory uvaří (jsou měkké). Poté dáme kostku masoxu, před vložením ji trochu rozdrolíme, rozklepneme vajíčka a zamícháme. Asi minutu vaříme a dosolíme podle chuti. Přidáme sýr do hrnce nebo do talíře a podáváme. Můžeme si také připravit osmažené kousky chleba na vhození do polévky.

Pozn: Vajíčka je také možno dát naspod talíře (místo do polévky) a zalít horkou polévkou. Při vaření brambor nemusíte stát u plotny, stačí občas pohlídat nebo ztlumit plotnu, aby polévka neutekla.


Chleba ve vajíčku

Ideální, rychlá večeře, která navíc pomůže zbavit se snadno a chutně starého pečiva. Na základní variantu budeme potřebovat chleba, dokonce je lepší starý, vajíčka (podle množství chleba), sůl, trocha tuku na smažení (olej/sádlo/...).

Postup přípravy: Do misky nebo hlubokého talíře si rozklepneme vajíčko, přidáme špetku soli a trochu vody/mléka, vše rozmícháme (dobře se rozkvedlává vidličkou). Poté vezmeme plátky chleba a namáčíme je ve vajíčku. Chleba obalený vajíčkovou směsí dáme na rozpálenou pánvičku a smažíme, dokud není vajíčko uvařené. Chleba lze obalovat i smažit z jedné nebo z obou stran, do směsi můžeme přidat plno dalších věcí na ochucení - pepř, česnek a majoránku, strouhaný sýr, plátky šunky... Hotový chleba někdo potírá hořčicí nebo kečupem, sype pórkem nebo cibulí. Možností je plno.


Kuskus

Pasta pomodoro

těstoviny, rajčatový protlak, cibule, (česnek) sýr, bazalka a sůl (nejlíp nějaký parmezánovitý, dají se koupit různě malé různě levné pytlíčky) postup: těstoviny stačí zalít vařící vodou a osolit a odstát 10-15 minut. osmažit cibulku, na chvilinku dát česnek, zalít protlakem, zasypat oregánem. -- lepší z čerstvých rajčat, ale je snadné mít na koleji protlaky v plechovce, nezabírají místo v lednici a je to lepší než těstoviny s kečupem, což je hnus! Jediná ne úplně trvanlivá potravina je cibule...

Rýže s

Palačinky

Vajíčko natvrdo v mikrovlnce

Tipy a rady

Párky v zásuvce

+ přidat návod na vyčištění konvice (nalít ocet s vodou a zapnout :)

Další recepty si můžete přečíst na této stránce.