Organizace

Z Matfyzácká kuchařka
Verze z 24. 7. 2016, 09:06, kterou vytvořil Janca (diskuse | příspěvky) (→‎Senát: zpřesnění)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fakulta je dost složitý organismus, takže její strukturu popíšeme pouze stručně.

Univerzita Karlova v Praze

I když si to mnoho lidí (a hlavně novinářů) neuvědomuje, Matfyz patří pod Univerzitu Karlovu, o které jste asi už někdy slyšeli. Kromě nás tam patří filosofové, právníci, biologové a další nematfyzáci. Vedení univerzity se říká rektorát, v jeho čele je rektor (od února 2014 prof. Tomáš Zima z 1. lékářské fakulty) a jeho tým prorektorů. S rektorátem prakticky nepřijdete přímo do styku, kromě velmi, velmi výjimečných událostí.

Matematicko-fyzikální fakulta

V čele fakulty stojí děkan, který se ji snaží ukočírovat. Samozřejmě to nemůže zvládnout sám, a proto má k dispozici kolegium děkana - do něj patří například osm proděkanů (každý má na starosti některou oblast života fakulty) a tajemník fakulty, který se stará o hospodaření. Děkan a kolegium tvoří vedení fakulty. Od září 2012 do roku 2020 je děkanem prof. Jan Kratochvíl.

Vědecká rada, složená z největších fakultních a externích odborníků, schvaluje studijní plány a mimo jiné projednává jmenování nových docentů a profesorů.

Senát

Dalším klíčovým orgánem fakulty je Akademický senát MFF UK (AS), jenž má 24 členů – z toho 16 členů tvoří zaměstnaneckou komoru (ZKAS) a 8 členů studentskou komoru (SKAS). V čele stojí předsednictvo tvořené předsedou, dvěma místopředsedy a jednatelem. Senát má značný vliv na většinu podstatných fakultních záležitostí – volí a odvolává děkana, přijímá vnitřní předpisy a jeho souhlas je potřeba při sestavování fakultního rozpočtu, zřizování a rušení kateder a jmenování členů vědecké rady. Na konci každého akademického roku studenti volí do SKASu čtyři zástupce na dvouleté funkční období. Jednání senátu i zápisy z jednání jsou veřejně přístupné.

Studenti Matfyzu dále každé tři roky volí své dva zástupce do Akademického senátu Univerzity Karlovy (AS UK). Tento takzvaný velký senát je víceméně<\span> obdobou fakultního senátu, ale s působností v rámci celé univerzity (tedy např. volí rektora nebo přijímá vnitřní předpisy UK, které platí na všech fakultách).

Sekce

MFF UK se dělí na tři sekce, a to na matematickou, fyzikální a informatickou, každá sekce má svého proděkana. Sekce se skládají z jednotlivých kateder. Mimo tyto sekce stojí tzv. jiná pracoviště: Katedra jazykové přípravy, Katedra tělesné výchovy (která je od jisté doby mezi matfyzáky překvapivě populární)<\span> a Knihovna fakulty. Dále jsou na fakultě samostatná výzkumná centra, účelová zařízení (např. reprografické středisko v Karlíně) a pochopitelně je tu děkanát, který se skládá ze spousty oddělení, o kterých běžný matfyzák vůbec neví a ani vědět nepotřebuje. Čestnou výjimkou je pochopitelně oddělení studijní, v jehož čele stojí proděkan pro studijní záležitosti (doc. František Chmelík), nebojte se na něj případně obrátit.