Jízdné: Porovnání verzí

Z Matfyzácká kuchařka
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Revizoři)
Řádek 27: Řádek 27:
== Obyčejné (jednorázové) jízdenky ==
== Obyčejné (jednorázové) jízdenky ==


Někdy se kupovat celý kupon nevyplatí, zapomene se po Vánocích koupit nový a nebo prostě jen přijedou příbuzní z Moravy a chtějí poradit, jaké lístky si mají koupit. Klíčové jsou tři základní možnosti (pro dospělé osoby).
Někdy se kupovat celý kupon nevyplatí, zapomene se po Vánocích koupit nový a nebo prostě jen přijedou příbuzní z Moravy a chtějí poradit, jaké lístky si mají koupit. Klíčové jsou čtyři základní možnosti (pro dospělé osoby).


* Základní jízdenka (cena 32 Kč) – platí na všechny dopravní prostředky MHD po dobu 90 minut.
* Základní jízdenka (cena 32 Kč) – platí na všechny dopravní prostředky MHD po dobu 90 minut.
* Krátkodobá jízdenka (cena 24 Kč) – přestupní, platí jen 30 minut.
* Krátkodobá jízdenka (cena 24 Kč) – přestupní, platí jen 30 minut.
* Celodenní jízdenka (cena 110 Kč) – platí 24 hodin, označuje se jen jednou.
* Celodenní jízdenka (cena 110 Kč) – platí 24 hodin, označuje se jen jednou.
* Třídenní jízdenka (cena 310 Kč) – platí 72 hodin, označuje se jen jednou.


Všechny tři typy jízdenek si lze koupit nejen v trafice či automatu, ale také s pomocí mobilního telefonu – po zaslání klíčového slova '''DPT''' a ceny jízdenky (tedy '''DPT32''', '''DPT24''' nebo '''DPT110''') na číslo '''90206''' vám během chvilky v smsce přijde kód, který v případě kontroly ukážete revizorovi. SMS jízdenky platí jen v centru města a neplatí ve vlacích a na přívozech.
Všechny čtyři typy jízdenek si lze koupit nejen v trafice či automatu, ale také s pomocí mobilního telefonu – po zaslání klíčového slova '''DPT''' a ceny jízdenky (tedy '''DPT32''', '''DPT24''', '''DPT110''' nebo '''DPT310''') na číslo '''90206''' vám během chvilky v smsce přijde kód, který v případě kontroly ukážete revizorovi. SMS jízdenky platí jen v centru města a neplatí ve vlacích a na přívozech.


== Revizoři ==
== Revizoři ==

Verze z 13. 8. 2015, 00:03

Protože matfyzáci při cestách do školy (a večer z jiných důvodů, jako např. cesty ze školy) obvykle několikrát denně křižují Prahu, je téměř nezbytnou pomůckou nějaký jízdní kupón, který je výhodnější než jednorázové jízdenky (krátkodobé jídné (30 min.) stojí 24 Kč, měsíční studentský kupón 260 Kč - vyplatí se tedy již při týdenním používání). Dlouhou dobou jím byla tzv. lítačka, která byla nahrazena slavnou OpenCard, Praha se snaží o návrat zpět k papírové formě.

Lítačka – papírová

K lítačce je nezbytně nutný univerzální studentský průkaz s platnou fakultní známkou (prvákům rozdávaný na Albeři, ISIC), který opravňuje lítačku koupit a bez něj je lítačka neplatná.

Kupón na měsíc stojí 260 Kč, čtvrtletní je za 720 korun. Prodávají se v centrále DPP Na Bojišti (po cestě z Karlova, přes poledne tu nebývají fronty), v informačních centrech DPP ve stanicích metra Muzeum, Anděl, Můstek a Nádraží Holešovice. Další prodejní místa v metru lze nalézt na stránkách http://www.dpp.cz/jizdenky-prodejni-mista-v-metru/ - je jich hodně. Až na pár výjimek lze platit na výdejních místech i kartou.

Dříve byly měsíční a čtvrtletní kupóny vázány ke kalendářním měsícům. Od 13. června 2010 záleží jen na datu pořízení kupónu, jsou tedy nyní flexibilnější.

Nárok koupit si lítačku se studentskou slevou máte celý rok, tzn. i o prázdninách. Ale pozor, pokud si kupujete kupon přesahující do dalšího akademického roku, tj. od října dále, musíte mít nové potvrzení o studiu.

OpenCard

Slavná OpenCard měla od 31. prosince 2011 úplně nahradit obyčejné kupony. Nestalo se tak a důvod pořizování OpenCard pro studenty v podstatě není, paralelně obě dvě varianty. Pokud se Vám ale líbí nabíjení lítačky přes internet, budete ji potřebovat.

Pořízení OpenCard

Pořídit OpenCard je dnes možné pouze osobně. Veškeré informace jsou k dispozici na těchto stránkách.

Důležitou informací je možnost expresního vydání OpenCard - za poplatek 250 Kč a cca 10 minut odcházíte s hotovou kartou. Toto expresní vydání je však možné pouze v Zákaznickém centru OpenCard - Škodův palác

Dobíjení

První nabití kupónu je nutné provést na kontaktním místě DPP s doložením studentského průkazu. Další nabíjení je možné jak na kontaktních místech, tak i prostřednictvím internetu na stránkách e-shopu DPP. Ceny jsou stejné jako u lítačky, tedy 260 Kč 30 denní a 720 korun 90 denní. Navíc je možné na OpenCard zakoupit 5 měsíční kupon za 1200 korun nebo 10 měsíční za 2400 korun. Používáte-li OpenCard, stejně jako u papírové lítačky je každé září potřeba znova ukázat potvrzení o studiu na libovolném kontaktním místě.

Obyčejné (jednorázové) jízdenky

Někdy se kupovat celý kupon nevyplatí, zapomene se po Vánocích koupit nový a nebo prostě jen přijedou příbuzní z Moravy a chtějí poradit, jaké lístky si mají koupit. Klíčové jsou čtyři základní možnosti (pro dospělé osoby).

  • Základní jízdenka (cena 32 Kč) – platí na všechny dopravní prostředky MHD po dobu 90 minut.
  • Krátkodobá jízdenka (cena 24 Kč) – přestupní, platí jen 30 minut.
  • Celodenní jízdenka (cena 110 Kč) – platí 24 hodin, označuje se jen jednou.
  • Třídenní jízdenka (cena 310 Kč) – platí 72 hodin, označuje se jen jednou.

Všechny čtyři typy jízdenek si lze koupit nejen v trafice či automatu, ale také s pomocí mobilního telefonu – po zaslání klíčového slova DPT a ceny jízdenky (tedy DPT32, DPT24, DPT110 nebo DPT310) na číslo 90206 vám během chvilky v smsce přijde kód, který v případě kontroly ukážete revizorovi. SMS jízdenky platí jen v centru města a neplatí ve vlacích a na přívozech.

Revizoři

Pokud vás revizor zastaví, nepokoušejte se utéct, většinou jich je víc a spolupracují s městskou policií. Když vás chytí revizor bez lístku, je pokuta 1500 Kč; pokud zaplatíte na místě nebo ve lhůtě stanovené ve smluvních podmínkách DPP („nejpozději 15. kalendářní den ode dne kontroly“), platí se jenom 800 Kč (patrně proto, aby lidé raději platili a nenechali se vymáhat soudně, což ovšem DP také umí). Pokud jste si lítačku jenom zapomněli a přivezete ji ukázat Na Bojiště, zaplatíte jenom 50 korun (příští pracovní den od 12:30 až 15. kalendářní den ode dne kontroly).

Dopis o přijetí pomůže se studentským jízdným před zápisem

Platnost potvrzení o studiu ze SŠ končí dle DPP již k poslednímu srpnu. Pokud si budete chtít koupit kupón, který toto datum přesahuje, je nutné se osobně dostavit k pokladně nejlépe s papírovým potvrzením o přijetí. Paní za okýnkem vám vnutí vlastní potvrzení o studiu, které ovšem nikdy nikdo nekontroluje a v ničem vám nepomůže (i když ona tvrdí, že je nutné ho mít po celou dobu platnosti kupónu u sebe). Toto se může hodit i v létě mezi bakalářem a magistrem.